شاخک لیفتراک

شاخک لیفتراک

شاخک لیفتراک

شاخک لیفتراک را می توان یکی از مهمترین قسمت های لیفتراک دانست که نام این دستگاه نیز از آن برگرفته شده است. وظیفه این بخش از لیفتراک جابجایی بارهایی می باشد که بر روی پالت قرار گرفته شده اند. تنوع بار و همچنین پالت های موجود در بازار تولید کنندگان را به سمت تولید شاخک هایی با ابعاد متنوع سوق داده است تا مشتریان به نسبت نیاز خود شاخک مناسب را بر روی لیفتراک نصب نمایند.

در این مقاله سعی بر این است که اطلاعات کاملی در مورد شاخک لیفتراک ارائه گردد:

ما همه چیزهایی را که باید در مورد آنها بدانید، از جمله:

 • ابعاد استاندارد شاخک لیفتراک چقدر است؟
 • شاخک ها چگونه طبقه بندی می شوند؟
 • انواع مختلف شاخک لیفتراک
 • نحوه بازرسی شاخک لیفتراک

ابعاد شاخک لیفتراک

ضخامت، عرض و طول از جمله ابعاد اصلی شاخک لیفتراک می باشند

ابعاد شاخک لیفتراک به ترتیب عرض (W) x ضخامت (T) x طول (L) بیان می شود.

شاخک لیفتراک

ضخامت (T)

ضخامت شاخک لیفتراک را می توان در انتهای شاخک (ساق) که در حالت ایستاده بصورت عمودی قرار می گیرد اندازه گیری کرد.

انتخاب ضخامت شاخک مناسب به ظرفیت لیفتراک و میزان وزنی که آن را بلند می کند بستگی دارد. علاوه بر این، می‌توان ظرفیت شاخک برای شاخک هایی که پهنای کم دارند توسط انتخاب شاخک ضخیم تر جبران نمود.

پهنا (W)

عرض اندازه گیری شاخک در امتداد سطح ساق یا تیغه در پهن ترین نقطه آن است.

شاخک لیفتراک چقدر پهن است؟ عرض شاخک لیفتراک به کلاس آن بستگی دارد.

برای شاخک های کلاس II، عرض شاخک استاندارد معمولاً 4 اینچ است.

سایر عرض های چنگال عبارتند از:

 • 5 اینچ (کلاس III)
 • 6 اینچ (کلاس IV)

برخی از مشاغل ممکن است بسته به کاربرد به شاخک های پهن یا باریکتری نیاز داشته باشند.

طول (L)

طول یک شاخک در امتداد تیغه لیفتراک از نوک تا سطح ساقه اندازه گیری می شود. (تیغه لیفتراک قسمت افقی شاخک است که بار را تحمل می کند)

طول استاندارد برای شاخک های لیفتراک هم برای کلاس 2 و هم برای کلاس 3 برابر با 1200 میلمیتر می باشد. این اندازه به شاخک ها امکان می دهد  تا در پالت‌های اندازه استاندارد بدون چسبیدن به پشت قرار گیرند.

از اندازه های شاخک ها می توان به 1520 ، 1820، 2000، 2400 میلیمتر اشاره نمود. طول های بزرگتر برای لیفتراک های بالای 6تن در نظر گرفته می شود.

برای انتخاب مناسب شاخک برای لیفتراک یکی از پارامترهایی که در نظر باید داشت کلاس کاری لیفتراک ITA می باشد که در حالت کلی می توان ان را به سه کلاس 2، 3 و 4 تقسیم بندی نمود. معمولا این کلاس بر حسب اندازه به فاصله دو میله موازی که بر روی کریج لیفتراک قرار گرفته شده اطلاق می شود که برای لیفتراک تا ظرفیت 2.5 تن 41 سانتی متر، برای لیفتراک های 3 الی 5 تن 51 سانتی متر و برای لیفتراک هایی با تناژ بالاتر از این مقدار 64 سانتی متر می باشد که موقع خرید بایستی این مقدار اندازه گیری و به فروشنده اعلام گردد.

آلیاژ بکار رفته در شاخک لیفتراک

شاخک لیفتراک از فولاد آلیاژی با مقاومت بالا ساخته شده است. نوع فولاد بکار رفته در شاخک ها بطور رایج فولاد کروم منگنز می باشد

از سایر آلیاژهای فولاد که در شاخک کاربرد دارند عبارتند از:

 • فولاد 1045 تا 1060
 • فولاد 4140 یا 4340
 • فولاد درجه 50 A572

این نوع فولادها به دلیل سختی و توانایی حفظ استحکام کششی بالا در هنگام آهنگری ترجیح داده می شوند.

فروش شاخک لیفتراک

هایپر صنعت تبریز پیشرو در تامین قطعات و لوازم مورد استفاده در لیفتراک، بعنوان یکی از واردکنندگان اصلی این نوع از محصولات در کشور می باشد . این مجموعه با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در زمینه خدمات مهندسی و تامين كالاي مورد نياز کلیه صنایع از جمله صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و کاخانجات تولیدی در راستای قطعات و تجهیزات مربوط به لیفتراک فعالیت دارد.

از جمله امتیازات این شرکت، حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی می باشد. از حمله فعالیت های این شرکت می توان به شاخک لیفتراک اشاره نمود که در ابعاد و اندازه های مختلف در بالاتری کیفیت به مشتریان عرضه می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتفروشگاهتماس