جک پالت دستی

جک پالت دستی

جک پالت دستی

جک پالت دستی

جک پالت دستی (Pallet truck) یکی دیگر از تجهیزات جابجایی انبار می باشد و می توان گفت که در تمامی انبارها، تولیدی ها و شرکت ها به وفور ازین وسیله استفاده می گردد. جک پالت ها  وسیله هایی با کاربری ساده هستند که برای حرکت دادن وسیله های سنگین به کار می روند و با کمک این تجهیزات، محصولات را می توان از نقطه ای به نقطه ی دیگر بدون هیچ دردسری برد. معمولا بارها هنگام انتقال بر روی پالت قرار میگیرند، بنابراین جک پالت ها به شکلی طراحی شده اند تا بتوان بکمک آنها پالت ها رو جابجا کرد.

انواع جک پالت

امروزه در بسیاری از مراکز صنعتی می توان جک پالت ها مشاهده نمود، در کل جک پالت ها ابزاری ساده می باشند که کاربری آسانی نیز دارند ولی بدلیل تنوع در نوع محصول و محیطی که جک پالت در آن استفاده می شود طبیعتا تولید آن نیز تنوع خود را خواهد داشت. از انواع جک پالت های تولیدی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • جک پالت استاندارد
  • جک پالت عریض
  • جک پالت شاحک کوتاه و بلند
  • جک پالت رول بر
  • جک پالت قیچی
  • جک پالت استیل یا گالوانیزه
  • جک پالت توزین دار

ویژگی های جک پالت دستی

در حالت کلی این تجهیز وسیله ای که با نیروی دست کار میکند. برای بلند کردن بار دارای یک جک هیدرولیک می باشد. این محصول در ظرفیت های  2 الی 5 تن و با شاخک 80cm تا 250cm در دو نوع استاندارد و عریض تولید و روانه بازار می گردد. شاخک های جک پالت دستی در پایین ترین حالت در ارتفاع 8 سانتی متری از سطح زمین قرار دارند و حداکثر ارتفاع بالابری 20cm می باشد. این وسیله برای جابجایی بار، بسته به محیط کاری از سه نوع چرخ پلی آمید، پلی اورتان و چدن بهره می برد.

اجزاء جک پالت

تمامی تجهیزات و ماشین آلات دارای قسمت های مختلفی هستن که جک پالت دستی ازین امر مستثنی نیست. بخش های مختلف یک جک پالت دستی را می شود بصورت زیر تعریف کرد:

بدنه جک پالت 

بدنه این تجهیزات از ورق 3 یا 4 میلیمتر، معمولا از جنس فولاد ساخته می شود، این ورق های فولادی طبق استاندارد های جهانی برش داده شده و توسط دستگاههای خم کاری حالت داده می شوند. بعد از عملیات برش، خم کاری و جوش کاری توسط دستگاههای مخصوص رنگ کوره ای دوپوششه داده شده و اماده نصب سایر ملحقات می گردد.

چرخ های جک پالت

مطابق با محیط کاری جک پالت می توان سه نوع چرخ پلی اورتان، پلی امید و چدن برای آن تعریف کرد.

شاسی جک پالت

از مهمترین اجزا جک پالت شاسی آن می باشد که تمامی قطعات به ان متصل می گردند. شاسی معمولا از جنس فولاد ST60 ساخته می شود تا تحمل خمش و فشاری را که در حین حمل بار بر روی ان وارد می شود را داشته باشد.

پمپ جک پالت

وظیفه پمپ جک پالت بالابردن شاخک ها می باشد. در حالت کلی پمپ هیدرولیک را می توان به 2 بخش پمپ گالوانیزه قابل تعمیر و پمپ پرسی تقدیم بندی نمود.

دسته جک پالت

عملکرد دسته برای هندلینگ ان می باشد و معمولاً از جنس فولاد ساخته می شود . بر روی این اهرم دسته تخلیه بار وجود دارد که با بالا بردن آن توسط زنجیری که در داخل اهرم تعبیه شده است پمپ هیدرولیک تحریک شده و ارتفاع جک پالت کاهش پیدا میکند.

خرید جک پالت دستی

موقع خرید جک پالت دستی چند نکته را باید در نظر داشت:

محل کارکرد جک پالت

جک پالت ها ممکن است برای کاربری خاصی طراحی و تولید شده باشند، بعنوان مثال در سردخانه ها و یا مکانهای مرطوب که امکان زنگ زدگی بالا می باشد از جک پالت های استیل یا جک پالت گالوانیزه استفاده می شود . بنابراین بایستی شرایط مکانی استفاده از جک پالت را در هنگام خرید مدنظر داشت.

در نظر داشتن نوع

جک پالت ها برای انتقال و جابجایی پالت ها بکار میروند. در بعضی مواقع شرایطی پیش می آید که بار مدنظر پالت نبوده و برای انتقال آن مجبود هستیم از جک پالت هایی که با کاربری خاص طراحی شده اند استفاده نماییم. یکی از این تجهیزات که در بازار نیز وجود دارد جک پالت رول بر می باشد که برای جابجایی رول های کاغذی استفاده می شود.

عرض جک پالت 

در حالت استاندارد فاصله بیرونی شاخک های جک پالت 55 میلیمتر می باشد. برخی پالت ها بخصوص پالت های پلاستیکی که در پتروشیمی ها استفاده می گردند دارای عرض بیشتری نیست به پالت های رایج در بازار می باشند که برای جابجایی این پالت ها بایستی از جک پالت های عریض استفاده نمود

کارآیی جک پالت

برخی انواع دیگر جک پالت برای کاربردهای خاص طراحی شده اند و برای استفاده در بازار وجود دارند. یکی از این تجهیزات جک پالت قیچی می باشد که می تواند تا ارتفاع 80 سانتی متری بار را بلند نماید. از ویژگی میتوان به دو نوع استفاده نمود: 1-برای بارگیری و تخلیه بار از وانت بارها 2- استفاده از جک پالت بعنواع یک میز کاری

برخی مواقع در شرکت ها نیاز است که حین جابجایی بار وزن آن نیز توسط اپراتور مشاهده و ثبت گردد در این صورت از جک پالت های توزین دار یا باسکول دار استفاده می شود که این جک پالت قابلیت نمایش دیجیتال و یا آنالوگ وزن بار و همچنین این تجهیزات در بعضی مواقع قابلیت چاپ وزن را نیز دارند.

فروش انواع جک پالت

هایپرصنعت تبریز در راستای گسترش فعالیت های خود انواع جک پالت دستی ایرانی و وارداتی را در تناژ های 2 تا 5 تن را با گارانتی و خدمات پس از فروش در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. با توجه به سابقه نزدیک به دو دهه از فعالیت این شرکت جک پالت های عرضه شده توسط این مجموعه دارای بالاترین کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی می باشند. علاوه بر فروش، این مجموعه قادر است انواع جک پالت را با سفارش مشتریان طراحی و تولید نماید.

واحد تعميرات این مجموعه با داشتن کارگاه مجهز و با بهره گيري افراد متخصص قادر به ارائه خدمات در زمينه هاي تعمير و بازسازي انواع جک پالت های دستی و تامین قطعات این وسیله پرکاربرد می باشد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

Enter your keyword